A dublini Eurofund „Élet és munkavégzés az Európai Unióban” címmel végzett, rendszeres felmérésének friss adatai a munkahelyhez való visszatérés fokozatos növekedésére utalnak. A válaszok értelmében csökkent a távmunkát végzők száma, míg a 2023-as 36%-ról 2024-re 41%-ra nőtt a teljes mértékben munkahelyen dolgozók aránya.
2021-ben több mint 40 millió ember dolgozott távmunkában az EU-ban, ami duplája volt a 2019-es számnak, mivel a COVID-19-korlátozások és a munkakultúra változásai jelentősen befolyásolták a munkaszervezést. Sok munkavállaló számára a távmunkára való áttérés egyik napról a másikra jelentett radikális változást, de az irodába való visszatérés – a számos területen tapasztalható hatékonyságnövekedés és a távmunka által biztosított rugalmasság miatt – egészen a közelmúltig lassú folyamat volt.
Az Eurofound új adatai azonban azt mutatják, hogy bár a munkahelyre való visszatérés továbbra is fokozatosnak tekinthető, mostanra azonban nagyobb lendületet vesz. A nagyvállalatok teljes körű irodai visszatérést követelnek az alkalmazottaktól és ez számos esetben ellentétes a dolgozók akaratával. A vállalatok indokként a nagyobb együttműködés, a termelékenység és az innováció szükségességét említik, míg a munkavállalók a továbbiakban is a munkavégzési autonómiát, valamint a munka és magánélet közötti kedvezőbb egyensúlyt tartják szem előtt; több mint a felük – a férfiak 54 %-a, a nők 56 %-a -- preferálja azt, hogy hetente legalább néhány napon otthonról dolgozzanak.
Az Eurofound adatai azt is jelzik, hogy napjainkra a férfiak valamivel nagyobb mértékben férnek hozzá a távmunka lehetőségéhez, mint a nők. Mi több, az „Élet és munkavégzés az EU-ban” című felmérés most először rögzítette azt, hogy teljes munkaidőben több nő dolgozik a munkahelyén, mint férfi.
Egyes általános vonások ellenére az EU-ban továbbra is jelentősek a tagállami különbségek a távmunka terén: olyan országokban, mint Ciprus és Görögország, alacsonyabb, 30 % alatti a távmunka aránya, míg Hollandiában és Írországban a leggyakoribb, 70 százalék fölötti ez a részarány. Egyes országokban a hibrid munkavégzés láthatóan elterjedt a távmunkában végezhető munkák területén, ami arra utal, hogy erre vonatkozóan a vállalatok állandó szabályokat vezettek be. Más országokban a hibrid munka egyre ritkább lett, mivel több válaszadó tér vissza teljes munkaidőben dolgozni a munkahelyére. A tagállami jellegzetességek tetten érhetők olyan példában is, mint Írország esete, ahol az adatok másodlagos elemzései azt mutatják, hogy a viszonylag magas – a nők esetében 69, a férfiaknál 76% -os - távmunkaarány ellenére 350 000 esetben végeznek olyan munkát a munkahelyen, amelyek távolról is teljesíthetők.