2017. október 13.
Az ESCO betűszó a készségek, kompetenciák, képesítések és foglalkozások európai osztályozását jelöli. Hét év fejlesztés után most 26 nyelven elérhetővé vált a v1 verzió.
Ennek kapcsán október 9-10-én nagyszabású konferenciát tartottak Brüsszelben ESCO: connecting people and jobs címmel a fejlesztés résztvevőinek és a foglalkoztatás és képzés nemzeti felelőseinek bevonásával. A konferencia plenáris és szekció-előadásai itt érhetők el. A konferencia három szekcióban mutatta be az ESCO lehetséges felhasználási területeit: foglalkoztatás, képzettségek, Big Data (adatelemzés).
Mit tartalmaz és mire jó az ESCO?
A rendszer jelenleg mintegy 3000 foglalkozást/munkakört tartalmaz, amelyek az ISCO-08 klasszifikációra épülnek. Az ismereteket, készségeket kompetenciákat tartalmazó pillér 13 500 elemmel dolgozik. A képesítések pillér elemeit az egyes tagországok érintett szervezetei dolgozzák majd ki, az ő feladatuk lesz a nemzeti klasszifikációs rendszerek szakképesítéseihez (nálunk az OKJ-hoz) hozzákapcsolni az ESCO elemeit. Mivel azonban az oktatás és képzés nemzeti kompetencia az Eu-ban nemzeti felelősségi körbe tartozik, a tagállamokon múlik, hogy ezt a kapcsolást elvégzik-e. (A görögök a saját rendszerüket már ESCO alapján készítették el.).
Az adatbázis módszeresen szemlélteti, hogyan viszonyulnak egymáshoz a különböző fogalmak. A foglalkozások, illetve a képességek, kompetenciák között „nélkülözhetetlen”, illetve „opcionális” jellegű összerendelések vannak, előbbiek az adott munkakör betöltéséhez az egyes munkaadókra jellemző sajátosságoktól függetlenül szükségesek, utóbbiak szükségessége pedig a tényleges munkáltató/munkakörnyezet stb. függvényében változó lehet.
Az EU munkaközvetítő rendszere, az EURES – amely jelenleg is kompetencia alapú, azaz nem (csak) foglalkozások, hanem elvárt, ill. rendelkezésre álló kompetenciák alapján hozza össze az állást kínálókat és keresőket, hamarosan áttér az ESCO rendszer használatára. Ehhez az egyes országok foglakoztatási szolgálatainak a saját munkaközvetítő rendszereit is át kell állítaniuk az ESCO-ra.
Képzés szempontjából az ESCO annak az EU-s fejlesztési, osztályozási folyamatnak a terméke, amelyik a tanulási folyamatról, az iskolai végzettségről az eredményre, a megszerzett tudásra, kompetenciára helyezi a hangsúlyt (EQAVET, NQF, ECVET).
Néhány lehetőség a konferencián elhangzottak alapján:
Érdekességek: